TURMEPA ve Neomarin AVM “Mavi Gelecek” için el ele verdi

DenizTemiz Derneği/ TURMEPA ile İstanbul Pendik’te hizmet veren Neomarin AVM, yaz mevsimine uygun bir konseptle hazırlanan Neomarin Plajı’nda 29 Ağustos’ta çocuklarla bir araya geldi. “Çevre, Deniz ve Çocuk” projesiyle minikler, eğlenirken öğrenmenin tadını çıkardı.
Neomarin AVM tarafından kurgulanan, çocuklara ve yetişkinlere deniz görüntüleri ve dalga sesleriyle sahildeymiş hissini veren plaj konseptli etkinlik alanında çocuklar daha önce hiç tatmadıkları bir deneyim yaşadı.  Aileleriyle Neomarin Plajı’na gelen çocuklar, “Deniz ve kıyılarımızın temizliği ile geri dönüşüm” konulu eğitime katılarak denizlerimizin önemini  öğrenirken, geri dönüşüm oyunuyla kumsala bırakılan çöpleri en hızlı sürede geri dönüşüm kutularına atmak için yarıştı. Etkinlik alanında minikler eğitimlerle bilinçlendirilirken, dışarıda afiş ve posterlerle insan faaliyetlerinin yol açtığı deniz kirliliğine dikkat çekildi. Eğitimin ardından çocuklar “Temiz Deniz Mavi Gelecek” başlıklı bez afişe denizleri bir ömür koruyacaklarına dair söz vererek el izlerini bıraktı.
 
TURMEPA Hakkında
DenizTemiz Derneği/ TURMEPA, ülkemiz kıyı ve denizlerinin korunmasını ulusal bir öncelik haline getirmek ve gelecek nesillere temiz denizlerin kucakladığı yaşanabilir bir Türkiye bırakmak amacıyla, 8 Nisan 1994 yılında Rahmi M. Koç'un kurucu başkanlığında, Deniz Ticaret Odası ile birlikte kuruldu. 2000 yılında Bakanlar Kurulu’nca alınan kararla, kamu yararına çalışan dernek statüsünü elde etti. Hayata geçirdiği projelerle, gerek ulusal gerekse uluslararası alanda kamuoyunun yakından tanıdığı DenizTemiz Derneği/ TURMEPA, 23 yıl içinde Türkiye’nin önde gelen deniz odaklı sivil toplum kuruluşu haline geldi. 23 yılda TURMEPA;
- Eğitimlerini 18 milyon öğrenciye sundu;
- 8 milyon 200 bin öğrenciye çevre dersleri vererek denizlerimizi sevdirdi;
- 15 bin 300 eğitimci yetiştirdi;
- Gönüllü sayısı 5.700’e ulaştı;
- Sosyal medyada 7 milyon kez görüldü;
- 33 milyon litre sıvı atık topladı, 2 milyon 650 bin  kilogram katı atığın denizlere karışmasını önledi;
- TV programları, kamu spotu, yazılı basın ve billboardlarla 52 milyona ulaşıldı.